Kościół w DeszcznieMinisterstwo Kultury wpisało projekt odnowy kościołów w sześciu gorzowskich gminach do Kontraktu Terytorialnego. Otwiera to drogę do ponad 20 milionów unijnego dofinansowania. To duży sukces, ponieważ taką szansę uzyskało tylko sześć lubuskich projektów w tym dwa na północy regionu. 

Wspólna praca się opłaca. Tak było i tym razem. Wspólne starania wójtów pięciu podogrzowskich gmin, prezydenta miasta oraz biskupa Tadeusza Lityńskiego otworzyło drogę do projektu odnowy kościołów również na terenie Gminy Deszczno. 

Wpisanie projektu do Kontraktu Terytorialnego to pierwszy krok do złożenia wniosku o dofinansowanie dla ponad dwudziestu zabytków w gminach Deszczno, Bogdaniec, Santok, Kłodawa, Lubiszyn i w Gorzowie Wielkopolskim. 

Ministerstwo Rozwoju zaprosiło gminy do składania propozycji projektów jeszcze w sierpniu. Wówczas w naszej gminie powstał pomysł by złożyć wspólną koncepcję odnowy zabytkowych kościołów w sześciu gorzowskich gminach.Pomysł zyskał aprobatę wszystkich wójtów oraz prezydenta Gorzowa, Urząd Miasta stał się również koordynatorem projektu i fiszka została złożona.  

Władze województwa rekomendowały łącznie 15 projektów do wpisu do Kontraktu Terytorialnego, dziś wiemy, że sześć z nich zyskało akceptację Warszawy. 

Dodać należy, że projekt mógł dotyczyć zabytków lub niezabytkowych obiektów infrastruktury kultury, co w naszej gminie wskazywało wyłącznie na możliwość dofinansowania remontów kościołów. 
W naszej gminie projektem będą mogły być kościoły w Boleminie, Borku, Ciecierzycach, Deszcznie i Ulimiu. 

Koncepcja projektu zakłada prace konserwatorskie w kościołach oraz zagospodarowanie przestrzeni przy świątyniach, zakup wyposażenia do prowadzenia działalności kulturalnej oraz działania promocyjne w tym utworzenie nowatorskiej ścieżki turystyczno-krajoznawczej promującej architekturę zabytkową w tej części Polski. 

Wnioskodawcą projektu będzie Diecezja Zielonogórsko-Gorzowska, podpisane zostanie również porozumienie o współpracy z samorządami lokalnymi z obszaru projektu.

Wniosek o dofinansowanie złożony zostanie w 2017, natomiast prace związane z projektem planowane są w latach 2018-2021. 

Więcej o lubuskich projektach ujętych w Kontrakcie Terytorialnym na stronie Urzędu Marszałkowskiego Województwa Lubuskiego 

http://lubuskie.pl/news/19728/806/Lubuskie-obiekty-kultury-z-pozytywna-opinia-ministerstwa/d,news-bootstrap/

Polecane strony